Pewne rzeczy uchodzą za niepodważalne i oczywiste. Wryły się ludziom wręcz w podświadomość i oni nie potrafią sobie wyobrazić, jak wyglądałoby życie, gdyby one nie istniały. Doskonałym przykładem jest przymus edukacyjny czy szczepień. Negowanie tych kończy się posądzeniem o oszołomstwo. Interlokutorzy z reguły twierdzą, że z zaświatów powróciłaby czarna ospa oraz że panowałby analfabetyzm na poziomie 80%. Nie mówię już tutaj o argumentach na bazie Zeitgeist, że pewnych rzeczy są konsekwencją rozwoju we wszystkich płaszczyznach. Innym ewidentnym przypadkiem jest pewna państwowa instytucja wywodząca się jeszcze z czasów sanacji. To nic innego jak ZUS. Nie trzeba mówić iloma przekleństwami jest ona obrzucana przez każdego pracującego obywatela. Również sam akronim został rozwinięty na wiele sposobów - exemplum Zakład Udręki Społecznej lub Zakład Utylizacji Szmalu. Fakt, buduje sobie piękne budynki - w zasadzie pałace - wyłożone drogimi granitami. Jednego urzędnika w tej instytucji utrzymuje aż dziesięciu płatników. Otrzymywane zeń emerytury są głodowe. Legendarna stała się również samowolka tamtejszych urzędników; człowiek, który przyszedł o kulach do nich, nie otrzymał zasiłku pielęgnacyjnego. Powód: przecież dotarł o własnych siłach, więc wysoce prawdopodobne, iż nie jest on mu potrzebny.
Czy zatem ZUS musi istnieć? Moim zdaniem należałoby podzielić tego państwowego ubezpieczyciela na kilka mniejszych, które następnie uległyby prywatyzacji. Trzeba przypomnieć konserwatywną wykładnię państwa - jest ono od tego, żeby zapewniać bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, egzekwować i stanowić prawo, no i zajmować się podstawową infrastrukturą. Do takiego stanu rzeczy powinny dążyć wszystkie siły prawicowe. A tymczasem co my mamy? Nikt poza takim drobnym UPR (bardziej opiniotwórczym środowiskiem niż partią) czy pewnymi niezależnymi obserwatorami nie chce zrobić z ZUS porządku. Polityczny główny nurt przyjmuje w tej sprawie status quo tak jak w przypadku kopalń. Traktowane to jest jak śmierdzące jajko, którego nie należy ruszać. Te partie jak ognia obawiają się pewnych społecznych niepokojów, jakie mogłyby usunąć je z parlamentu. Z drugiej strony taki ZUS czy inna państwowa firma jest bardzo dobrym miejscem, żeby umieszczać tam znajomych królika. Po co zatem go prywatyzować? Więcej, taki postulat jest odbierany przez nich jako pozbawianie gaży swoich partyjnych kolegów!
A teraz wykonajmy taki eksperyment myślowy. Jakimś cudem do władzy dochodzi prawicowa par excellence partia polityczna. Również dziwnym trafem ma tyle miejsc w parlamencie, że może rzeczywiście coś zdziałać. Przechodzi ona również do działania. Zaczyna likwidować wszystkie instytucje państwa opiekuńczego. W końcu przychodzi kolej na ZUS i inne ubezpieczenia społeczne. Co się wówczas dzieje?
Nagle odżywają wszystkie środowiska lewicowe, dwoją się i troją, żeby ludzi przekonać do swojego stanowiska. Ponieważ ta niedobra prawicowa władzuchna chce sprywatyzować ZUS, NFZ, KRUS itd., to jaki wyciągają argument? Rządzą nami mordercy staruszków i osób niepełnosprawnych. Lewacy mówią, że ci ludzie nie są w ogóle czuli na ludzkie cierpienia. Wyciągają argumenty o socjopatii. W końcu sięgają po największy znany im kaliber, czyli kuferek faszyzmu i nazizmu. Porównują poczynania członków tej partii z nazistami. Nagle przypomina im się akcja T4 czy ustawy sterylizacyjne. Powstają reklamówki ze swastykami mające wykazywać związek postulatów hipotetycznej Partii Konserwatywnej oraz niemieckiego narodowego socjalizmu. Na światło dzienne wyciąga się faszyzm, eugenikę oraz darwinizm społeczny. Ludzie zaczynają wierzyć, że nasi prawicowcy par excellence chcą im takie rzeczy robić. Organizowane są wielkie kontrmanifestacje. Do czego zatem dochodzi? Przychodzą następne wybory, które jakiś odpowiednik Polskiej Partii Pracy wygrywa przeważającą ilością głosów. Wiadomo, że zaczynają dziać się mało ciekawe rzeczy, ale działania skrajnej lewicy to temat na porównywalnej wielkości artykuł.
Czy to jest taki nierealny scenariusz? Moim zdaniem nie. Lewica uznałaby bowiem prywatyzację ubezpieczeń społecznych za swoisty darwinizm społeczny. Nie obchodziłyby ich nic lepszej jakości usługi wykonywane przez prywatne firmy konkurujące ze sobą na wolnym rynku. Oni wyciągnęliby przypadki, że ktoś tam umrze bez emerytury lub zasiłku pielęgnacyjnego. Potem byłaby klasyczna lewicowa argumentacja ad auditorem: czy mamy dopuszczać jako społeczeństwo do tego, że niektórzy z nas nie mają szansy na godne życie? Wątek darwinizmu społecznego zostałby przez nich dociągnięty do końca. Uznaliby oni, że ta okropna prawica chce kształtować społeczeństwo ludzi pięknych, zdrowych,silnych i mądrych, a planuje brzydkich, chorowitych, słabych i głupich odizolować albo wyeliminować. Przy tej okazji pojawiłyby się nawiązania do projektów eugenicznych. Dodam, że taka argumentacja na lewicy jest bardzo często spotykana. Wiele razy w swoich tekstach powoływałem się na pamiętny występ Janusza Korwin-Mikkego we Wrześni. Miał on rację, jednak lewicowe środowiska zrobiły z igły widły. Odpowiednio zmanipulowali wypowiedź rzeczonego publicysty, więc uznano go za kryptoeugenika i darwinistę społecznego. Sam również byłem atakowany z tej pozycji przez niektórych lewicowych bądź centrolewicowych interlokutorów. Twierdzili oni, że traktuję ludzi jak zwierzęta w dżungli.
Argumentację tego typu spotykaną nagminnie u lewicowców można wyprowadzić z jednego faktu. Dla nich chadecja to centrum bądź centroprawica, konserwatyzm jest prawicą umiarkowaną, natomiast miejsce skrajnej zajmują ruchy neofaszystowskie i neonazistowskie. Takim oni operują z reguły podziałem, który jest błędny. Chadecja bowiem zeszła kompletnie na lewo, a konserwatyzm jest prawicą par excellence. Tak więc przedstawicielem ultraprawicy może zostać skrajny konserwatysta, a nie jakiś faszysta czy nazista z ogoloną czaszką. Traktowanie nazizmu i faszyzmu jako skrajnej prawicy jest jednym z największych mitów współczesności. To były ruchy lewicowe, nasi przeciwnicy ideowi odrzucają je jednak jak zgniłe jajko. Z punktu widzenia dyskusji jest to założenie bardzo trafne z ich strony. Mogą wówczas do woli porównywać poczynania prawicy do działań faszystów bądź nazistów. Z ich punktu widzenia konserwatyzm, faszyzm, nazizm to jeden zbiór, gdzie kolejne są skrajniejsze niż poprzednie.
Poza tym również prawo Godwina zakładające, że powołanie się na nazizm zamyka dyskusję, nie jest mieczem obosiecznym. Lewicowiec oskarżony o powiązania z faszyzmu automatycznie będzie się nim zasłaniać. Człowiek prawicy ma natomiast z pokorą dźwigać brzemię "faszysty" bądź "nazisty", czasami z przedrostkiem "neo-". Gdyby oni byli intelektualnie uczciwi, straciliby taki oręż. Jeżeli uznaliby faszyzm i nazizm za ruchy lewicowe, nie mogliby bez przerwy porównywać do nich prawicy. Nie jest im to w ogóle na rękę, ponieważ nie mogą dowodzić, że świnie potrafią latać. Przyznanie się, że miejsce ruchów faszystowskich i parafaszystowskich jest na lewicy, nie pozwoliłoby im stosować szeregu chwytów erystycznych.
Wracając ad rem. ZUS nie zostanie ruszony. Od razu bowiem zostaną wyciągnięte argumenty o mordercach staruszków. Media rozszarpałyby taką formację polityczną, która nawet o tym raczyłaby się zająknąć. W dodatku straciłaby ona słupki poparcia. Wybory wygrałoby jakieś lewactwo, które ruszyłoby w bój przeciwko urojonym "faszystom". No i to byłby finał... Takie są niestety prawa demokracji.
wtorek, 6 października 2009
Mordercy staruszków
Etykiety:
faszyzm,
lewica,
prawica,
prawo Godwina,
słowa-wytrychy,
socjalizm,
ubezpieczenia społeczne,
ZUS
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
10 komentarzy:
Dlatego demokracja nigdzie nie przetrwała zbyt długo. Niestety, wcale nie cieszę się z wybawienia nas przez islamistów. Może Bóg coś dla nas wymyśli
Silentium Universi,
demokracja w dziejach nie jest żadną normą. Tą stanowią rządy jednostek - królów, cesarzy, dyktatorów, jakbyśmy ich nie nazywali. Po krótkich epizodach demokratycznych wszystko wracało do normy. W końcu do tego dojdzie.
Demokracja prowadziła do zapaści organizmów państwowych, w których zaistniała. Przykładem są Ateny, w których doszło do walk wewnętrznych. Poszczególne stronnictwa wyrzynały siebie wzajemnie. Filip II ukrócił to wszystko ostatecznie w bitwie pod Cheroneją.
A islamiści? Jak nie staniemy się tak mocno spsiali jak Niemcy czy Francuzi, to nas islam nie dosięgnie.
pozdrawiam
Kirkerze , myślę że uprawiasz czarnowidztwo . ZUS , w miarę upływu czasu , a szczególnie kiedy bedzie wypłacać emerytury wyłącznie ze zgromadzonych składek , zostanie zmarginalizowany na rzecz prywatnych ubezpieczycieli z II lub III filaru .
Poprzez kasę do wiedzy .
:) ... a Ty jak zawsze prowadzisz krucjatę antydemokratyczną , jak dobrze ,że jest jakaś stała we wszechświecie !
Kurczę , nie mogłam się przedstawić , jam nie bywalec kont :),
więc czynię to teraz :
Aleksandra
Aleksandro:
ja wątpię, że się tak stanie. Takie II i III filary to typowy socjalistyczny paradoks. Płaci się kilka razy za tą samą usługę. To zupełnie jak w przypadku płatnych korepetycji z różnych przedmiotów. Raz idzie z podatków, a raz trzeba z własnej kieszeni wybulić.
Z ZUS-em dlatego należy twardo. Po pierwsze należy go zdecentralizować i zdemonopolizować. Po drugie sprywatyzować powstałe z niego mniejsze firmy. No i to by zakończyło całą zabawę. Ale nikt się na to nie zdecyduje. Prywatyzacja jakiegoś państwowego przedsiębiorstwa potrafi wzbudzić znaczne emocje, co dopiero mówić o likwidacji jednej z głównych instytucji państwa opiekuńczego.
Inna sprawa to zniesienie przymusu. Wówczas firmy ubezpieczeniowe będą musiały się starać o klienta. Należałoby również znieść ich licencjonowanie. Moim zdaniem pisemna umowa wystarczy. Na jej podstawie przecież można potem ścigać potem różnych Grobelnych.
pozdrawiam
Emerytury wypłacane wyłącznie ze składek będą circa połowę mniejsze od obecnie świadczonych , myślę że to wystarczający powód do buntu .
ZUS stanie się jednym z wielu podmiotów , oczywiście po ustaniu przymusu składkowego , ale to już wyborcy wymuszą .
Wiesz co Kirkerze ? Należałoby w szkołach uczyć przede wszystkim odpowiedzialności za siebie , ćwiczyć podejmowanie decyzji , ekonomia od podstawówek !
Aleksandro,
ale etatyści wymyślą sposób, żeby ZUS zasilić. Podniosą podatki lub wprowadzą jakiś nowy ukryty typu jakaś dodatkowa opłata w cenie benzyny. Bankructwo tego przybytku będą starali się opóźnić, jak się da.
A ekonomia od podstawówki? Moim zdaniem wystarczy uczyć odpowiedzialności za siebie, ale to raczej związane z wychowaniem, a nie szkolnictwem.
pozdrawiam
Kirkerze ,
ZUS musi być w potężnym dołku , jeśli , tak jak dziś w tv usłyszałam , planuje przejąć składki z I I II filaru . Jak zrozumiałam zamierza 60% tychże wykorzystywać bieżąco ( część przeznaczona na zakup obligacji państwowych ) , a pozostałe 40% ma zarabiać na giełdzie .
No o czym to świadczy ?Budżet już dokłada 38 mld do wypłat zusowskich !
Ciekawe jak długo państwo to wytrzyma ?
Jak ekstremiści dojdą do władzy , starców i chromych będzie się zrzucać ze skały , co?
Znam Twój stosunek do szkolnictwa publicznego . Znam również realia wydolności wychowawczej współczesnych rodziców , a szczególnie tych utrzymanków miejskich , gminnych budżetów .
Oni nie zaszczepią odpowiedzialności za swój los , o nie !
I co wtedy ? Lot ze skały ?
Szkoła jest potrzebna niektórym.
Pozdrawiam w głębokiej zadumie :).
Aleksandra
Aleksandro,
ekstremiści nie dojdą do władzy, bo w demokracji działa dobór stabilizujący. Musiałby przydarzyć się naprawdę jakiś wielki kataklizm, żeby do władzy doszła siła skrajna. Dla tego jako skrajny prawicowiec mogę wylewać myśli na blogu, a nie przynajmniej obserwować wprowadzanie w życie swoich postulatów...
Renacjonalizacja emerytur mnie jakoś nie zdziwiła. Znane są mi możliwości aferałów, vide popiwek (kandydat na IgNobla z ekonomii), wprowadzenie podatku dochodowego, VAT, koncesje, licencje i pozwolenia na 200 rodzajów działalności gospodarczej. Owszem, OFE nie były doskonałe, ale to był jakiś krok w dobrym kierunku. Można było rynek tych usług uwolnić i problem przestałby istnieć. ZUS natomiast można podzielić i sprywatyzować.
Odnośnie zrzucania starców ze skał, tak obecnie ukazywani są ludzie, którzy chcieliby zaprowadzić porządek w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Część środowisk lewicy wywołałaby szum, że to są faszyści i eugenicy. (Dziwne, że nie widzą, iż tak naprawdę ubezpieczenia społeczne do rozwiązań eugenicznych, zresztą przez nich wdrażanych stopniowo, prowadzą).
ZUS poza tym za kilkanaście lat zbankrutuje. Moment ten będzie jednak opóźniany, a drenaż budżetu państwa będzie się zwiększał. Rząd wprowadzi jakiś nowy ukryty podatek.
A jeżeli chodzi o utrzymanków MOPS-ów. To się MOPS likwiduje, no i taki człek idzie normalnie do pracy, zwykła fizjologia na nim to wymusza.
pozdrawiam
CZłowieku, czy ty masz paranoję? Lewica będzie drukować ulotki i porównywać do nazizmu? Ty już to robisz w drugą stronę.
Prześlij komentarz